Opravdu je BMI dobrý způsob, jak měřit váhu?
O BMI už někdy slyšel snad každý z nás. Jedná se o výpočet, který ukazuje vztah mezi vaší výškou a váhou. Podle toho, jaké číslo vám vyjde, se pak můžete zaškatulkovat do nějaké skupiny lidí a vidět, zda jste podvyživení, máte běžnou váhu, nebo byste naopak měli něco shodit. Ale skutečně se podle toho můžete řídit?
Systém BMI byl vynalezen již v 19. století, nicméně prakticky od té doby je předmětem mnohých debat. Pracuje totiž výhradně s výškou a váhou, přičemž vůbec nerozlišuje mezi tukem a svaly.
Jak se BMI počítá?
BMI kalkulačka vezme váhu v kilogramech a vydělí ji výškou v metrech na druhou. Pokud vyjde číslo nižší než 18,5, máte podváhu. Nad 25 jde o nadváhu a lidé s vyšší hodnotou než 30 už jsou obézní. Problémem je, že hodnoty nejsou zcela vypovídající. Například u dětí či těhotných žen nefungují vůbec. A u vás také nemusí. Nepočítají totiž s pohlavím, pohybovou aktivitou, věkem a dalšími faktory.
Svaly váží více než tuk
Velmi zavádějící může být hodnota BMI u sportovců, kteří mají mnoho svalové hmoty. Svaly totiž váží více než tuk a vysoké BMI v takovém případě vůbec nic neznamená. Zaměřovalo se na to několik výzkumů a jejich výsledky se shodují. Pokud vezmete mladého člověka s BMI nad 30 a staršího se stejnou hodnotou, ten mladší bude mít větší podíl svalů, tedy bude méně obézní.
Existují i přesnější metody
BMI je dobrý orientační bod, od nějž se můžete odrazit. Jestliže máte vysoké BMI, bylo by dobré nechat si změřit tělesný tuk či zajít k odborníkovi, který zhodnotí váš fyzický stav. Možná se zbytečně bojíte a ve skutečnosti je vaše váha úplně v pořádku.
Jako dobrý ukazatel lékaři často uvádějí obvod pasu. Používají se rovněž WHR index ukazující poměr mezi boky a pasem či Rohrerův index tělesné plnosti.
A co si z toho odnést závěrem? Nenechte si hodnotou BMI otrávit život. Je to jenom číslo stejně jako třeba váš věk. Důležité je, na co se cítíte.