Revoluční digitální osobní váha s měřením tuku v těle
Paměť na čtyři uživatele a jednoho hosta
Přesnost měření tělesného tuku je 0,1%
Tři různé módy vážení - pro děti, dospělé a atletické postavy
Měření podílu svalové hmoty a vody v těle

Opravdu je BMI dobrý způsob, jak měřit váhu?

O BMI už někdy slyšel snad každý z nás. Jedná se o výpočet, který ukazuje vztah mezi vaší výškou a váhou. Podle toho, jaké číslo vám vyjde, se pak můžete zaškatulkovat do nějaké skupiny lidí a vidět, zda jste podvyživení, máte běžnou váhu, nebo byste naopak měli něco shodit. Ale skutečně se podle toho můžete řídit?

Systém BMI byl vynalezen již v 19. století, nicméně prakticky od té doby je předmětem mnohých debat. Pracuje totiž výhradně s výškou a váhou, přičemž vůbec nerozlišuje mezi tukem a svaly.

Jak se BMI počítá?

BMI kalkulačka vezme váhu v kilogramech a vydělí ji výškou v metrech na druhou. Pokud vyjde číslo nižší než 18,5, máte podváhu. Nad 25 jde o nadváhu a lidé s vyšší hodnotou než 30 už jsou obézní. Problémem je, že hodnoty nejsou zcela vypovídající. Například u dětí či těhotných žen nefungují vůbec. A u vás také nemusí. Nepočítají totiž s pohlavím, pohybovou aktivitou, věkem a dalšími faktory.

Svaly váží více než tuk

Velmi zavádějící může být hodnota BMI u sportovců, kteří mají mnoho svalové hmoty. Svaly totiž váží více než tuk a vysoké BMI v takovém případě vůbec nic neznamená. Zaměřovalo se na to několik výzkumů a jejich výsledky se shodují. Pokud vezmete mladého člověka s BMI nad 30 a staršího se stejnou hodnotou, ten mladší bude mít větší podíl svalů, tedy bude méně obézní.

Existují i přesnější metody

BMI je dobrý orientační bod, od nějž se můžete odrazit. Jestliže máte vysoké BMI, bylo by dobré nechat si změřit tělesný tuk či zajít k odborníkovi, který zhodnotí váš fyzický stav. Možná se zbytečně bojíte a ve skutečnosti je vaše váha úplně v pořádku.

Jako dobrý ukazatel lékaři často uvádějí obvod pasu. Používají se rovněž WHR index ukazující poměr mezi boky a pasem či Rohrerův index tělesné plnosti.

A co si z toho odnést závěrem? Nenechte si hodnotou BMI otrávit život. Je to jenom číslo stejně jako třeba váš věk. Důležité je, na co se cítíte.

Na jakém principu váha funguje?
Váha využívá metody bioelektrické impedance. To znamená, že když si stoupnete na vodivou horní desku váhy, tělem proběhne velice slabý elektrický impuls a na základě jeho odporu se vyhodnotí procento tuku, svalové hmoty a vody v těle.

Co lze díky této váze zjistit?
Na displeji se zobrazí nejen celková tělesná hmotnost, ale také procentuální zastoupení tuku, svalové hmoty a vody v ní obsažené, denní příjem kalorií a rozmezí zdravého tělesného tuku.

Čím je přístroj napájen?
Tato osobní váha s měřením tuku je napájena čtyřmi AA bateriemi, které naleznete v balení, takže si je nemusíte dokupovat samostatně.

Mohou váhu používat i děti?
Ano, i děti od sedmi let a 110 centimetrů výšky mohou používat tento přístroj. Na váze si můžete nastavit tři různé módy vážení. Dětský, dospělý a atletický.

Vyzkoušejte bezplatná poradna.

© 2011 Copyright by OsobniVaha.info, Netmind Group | Osobní váha s měřením tuku | BMI